راهنمای نویسندگان

نویسندگان گرامی لطفا در هنگام ارسال مقالات، راهنمای نویسندگان را به دقت مطالعه و پس از ثبت نام در سایت فصلنامه، مقالات خود را بر اساس فرمت مشخص شده و از طریق پنل کاربری ارسال نمایید.

 

فایل نمونه نگارش مقالات

فرم تعهدنامه انتشار مقاله

هزینه انتشار مقالات 400/000 تومان

 

فصلنامه از کلیه مقالاتی که در زمینه ­های علوم مدیریت، اقتصاد و حسابداری باشد استقبال می­ نماید؛ لکن مقالاتی که ارتباط بیشتری با مسائل نوین مالی و اقتصادی داشته و دارای پیشنهادات کاربردی نیز باشند مستقیماً در دستور کار فصلنامه جهت بررسی و انتشار قرار خواهند گرفت.

محورهای اصلی فصلنامه:

 • حسابداری و حسابرسی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت صنعتی و تولید
 • مدیریت دولتی و منابع انسانی
 • مدیریت کارآفرینی و کسب و کار
 • مدیریت امور بانکی
 • مدیریت ریسک
 • مدیریت بیمه
 • اقتصاد پولی و مالی
 • اقتصاد اسلامی
 • رشد و توسعه اقتصادی
 • اقتصاد مقاومتی
 • اقتصاد صنعتی
 • اقتصاد نظری
 • اقتصاد بین الملل
 • اقتصاد بازرگانی
 • اقتصاد کشاورزی
 • اقتصاد نفت و گاز
 • اقتصاد شهری
 • و سایر مباحث مرتبط با محورهای فوق

فصلنامه هیچگونه مسئولیتی در قبال آرا و نظرات نویسندگان و همچنین دعاوی مابین نویسندگان ندارد و حق رد یا پذیرش و نیز ویرایش علمی و ادبی مقالات را برای خود محفوظ می ­دارد و مقالات رسیده در راستای محورهای فصلنامه را عودت نخواهد داد. در صورت دریافت مقالاتی خارج از محورهای موضوعی فصلنامه، بدون بررسی، به نویسندگان مربوطه عودت داده خواهد شد. مقالات ارسال شده، ابتدا توسط سردبیر بررسی خواهد شد و در صورت مرتبط بودن با موضوعات فصلنامه و داشتن معیارهای اولیه، به 2 داور مرتبط با موضوع، ارسال می­ گردد و پس از داوری تخصصی در صورت داشتن معیارهای علمی لازم جهت انتشار، پذیرفته و به تدریج و بر مبنای اولویت زمانی منتشر خواهد شد. ضمناً نویسنده مسئول مقاله می­ بایست نسبت به تکمیل فرم تعهدنامه انتشار مقاله، اقدام و پس از تکمیل و امضاء، تصویر آن را از طریق ایمیل فصلنامه رسال نمایند.

با توجه به اینکه مقالات ارسالی می­ بایست بر اساس‌ شیوه‌­نامه (فرمت)‌ تعیین‌ شده فصلنامه‌ باشد، لذا نویسندگان محترم برای جلوگيري از تأخير در داوري و انتشار به موقع مقاله، لطفاً به نكات زير توجه فرمايند. مقالات خارج از فرمت زیر مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. 

 • مقاله می­ بایست حاصل کار نویسندگان مقاله باشد و قبلاً در نشريه ديگري و يا مجموعه مقالات سمينارها و مجامع علمي چاپ نشده و همچنین بصورت همزمان براي نشريه ديگري ارسال نشده باشد. حداکثر حجم مقاله شامل متن، شکل­ها، نمودارها و جداول در فرمت تعیین شده 25 صفحه باشد. همچنین تعداد نویسندگان مقاله حداکثر 4 مؤلف می­ باشد.
 • مقاله با استفاده از نرم ­افزار Word 2007 و یا بالاتر بر روی کاغذ A4 بر اساس فرمت تعیین شده صورت گیرد. 
 • برای متن فارسی در تمام بخش­ های مقاله از قلم B Zar اندازه 13 معمولی و برای بخش­ هایی که نیاز به متن لاتین دارد از قلم تایمز اندازه 12 معمولی استفاده شود. برای تمامی سرتیترهای مقاله شامل مقدمه، مبانی نظری، فرضیه­ ها، بحث و نتیجه ­گیری و غیره نیز از قلم B Zar اندازه 13 بولد استفاده و تمامی آنها به ترتیب از 1 شماره­ گذاری شوند. فاصله بین خطوط در تمامی بخش­های مقاله، 1 (یک) درنظر گرفته شود و گزینه Spacing در منوی Page Layout نرم افزار Word نیز در کلیه بخش­ های مقاله، صفر باشد. 

چارچوب مقاله بصورت زیر تنظیم شود:

صفحه اول و دوم مقاله شامل عنوان مقاله، نام نویسنده یا نویسندگان، مرتبه علمی و نام دانشگاه یا مؤسسه محل اشتغال نویسندگان، آدرس ایمیل نویسنده مسئول، چکیده مقاله (حداکثر 250 کلمه) و واژگان کلیدی (حداکثر 5 واژه) همگی موارد به انگلیسی و فارسی. نکته: نام نویسنده مسئول مقاله مشخص گردد.

صفحه سوم تا انتهای مقاله مشتمل بر: 1- مقدمه، شامل: بیان مسأله و اهمیت آن و هدف پژوهش 2- مبانی نظری و پیشینه پژوهش 3- فرضیه­ های پژوهش 4- روش پژوهش شامل: ابزار گردآوری اطلاعات، تعریف متغیرهای مورد مطالعه و تعریف عملیاتی آنها، جامعه آماری، حجم نمونه و روش نمونه گیری 5- یافته ­های پژوهش شامل: ارائه یافته ­ها، مقایسه آن با یافته ­های سایر پژوهش­ ها و انطباق یافته ­ها با نظریه­ ها 6- بحث و نتیجه ­گیری و ارائه پیشنهادها و فهرست منابع. (نکته: مقالات غیر پژوهشی از اين چارچوب مستثني هستند).

جداول، شكل­ ها و نمودارها

هر جدول، شكل و نمودار بايد داراي شماره و عنوان (توضيح) باشد كه به صورت وسط چين با فونت B Zar اندازه 12 بولد تايپ و به ترتيب از 1 شماره‌گذاري ‌شود (عنوان جداول، در بالاي جدول و عنوان شكل­ ها و نمودارها، در پایين آن نوشته شود). همچنين محتويات جدول­ ها نيز مي­ بايست با فونت B Zar اندازه 12 معمولي نوشته شود. نمودارها و شکل­ ها مي­ توانند به­ صورت رنگي و يا سياه و سفيد باشند، اما در هر دو صورت، جزئيات آن­ها باید قابل تشخيص باشد. در تهية شكل‌ها توجه كنيد كه انداز اعداد، واژه‌ها و كميت‌ها به قدر كافي بزرگ باشد تا پس از درج در مقاله، كاملاً واضح و خوانا باشند. هر جدول، شكل و نمودار بايد در وسط صفحه و با يك سطر خالي فاصله از آخرين خط متن و همچنين يك سطر خالي فاصله نسبت به متن بعدی قرار داده شود. 

فرمول‌ها و روابط رياضي

متن فرمول‌ها به صورت چپ‌چين در يك يا چند سطر نوشته شود. همه متغيرها و اعداد به ­كار رفته در آن­ها در صورت انگليسي بودن با فونت تایمز با اندازه 11 کم رنگ تايپ شوند و در صورت درج فرمول با اعداد و متن فارسي از فونت B Zar اندازه 12 معمولي استفاده شود. فرمول‌ها مي ­توانند به ترتيب از 1 شماره‌گذاري شوند و يا اصلاً شماره­ گذاري نشوند.

منابع و مآخذ

منابع در انتهاي مقاله به ترتیب حروف الفبا مي‌آيند (تمامی منابع به انگلیسی درج شوند و منابع فارسی نیز بصورت صحیح به انگلیسی برگردان شوند و در انتهای آنها از عبارت in Persian استفاده شود). هر منبع بايستي حداقل يك‌بار در متن مقاله مورد استفاده قرار گيرد و يا به آن اشاره گردد. برای رفرنس ­دهی داخل متن مقاله، باید از نام خانوادگی و سال استفاده شود. به عنوان مثال، برای منبع فارسی در انتهاي يك پاراگراف: (رضايي، 1394) و در ابتداي يك پاراگراف جهت  شروع: رضايي (1394) و برای منبع انگلیسی نيز همين­طور، براي مثال: (توماس، 2014). از شماره­ گذاری رفرنس­ ها در داخل متن و همچنين به­ كار بردن اسم نويسندگان به­ صورت لاتين چه در داخل متن و چه به­ صورت پانوشت (زيرنويس) جداً خودداری شود. ساير مواردي (چه فارسي و چه انگليسي) كه مُبهم بوده و نياز به توضيح دارد، به­ صورت زيرنويس در پايين همان صفحه و با ذكر شماره انجام شود. براي زيرنويس­ هايی كه به فارسي مي­ خواهند توضيح داده شوند، از قلم B Zar اندازه 11 استفاده شود و براي زيرنويس­ هايی كه به انگليسي مي­ خواهند توضيح داده شوند، از قلم تایمز اندازه 10 استفاده شود. از به ­کار بردن منابع اضافی که در داخل متن به آن اشاره نشده، جداً خودداری گردد. در انتهای مقاله، مشخصات هر منبع به ­صورت كامل و در قالب استاندارد (APA) ذكر شود. در ذيل چند نمونه از نحوه درج منابع توضيح داده شده است كه پژوهشگران محترم مي­ بايست عيناً از همين شيوه براي نوشتن رفرنس ­هاي خود استفاده نمايند.

 • Chan, L., Karceski, J., & Lakonishok, J. (2003). The level and persistence of growth rates. Journal of Finance, 58(2), 643–684.
 • Doherty, A., & Murray, M. (2007). The strategic sponsorship process in a non-profit sport organization. Sport Marketing Quarterly, 16(1), 45-59.

# فایل نمونه نگارش مقالات #

* مقالات مي­ بايست حتماً از طريق پنل کاربری نویسنده در سایت فصلنامه ارسال شوند. كليه مكاتبات و جواب پذيرش يا عدم پذيرش مقالات از طريق ايميل نویسنده مسئول مقاله اطلاع ­رسانی خواهد گردید. ضمناً با توجه به اینکه، فصلنامه دارای هیچگونه بودجه ­ای جهت انجام امور نمی­ باشد، هزینه انتشار مقالات 400/000 تومان، پس از پذیرش از سوی داوران و تأیید سردبیر و مدیرمسئول فصلنامه، ار نویسندگانِ مقالات پذیرفته شده اخذ می ­گردد؛ نویسنده مسئول مقاله می بایست پس از اطلاع از نتیجه داوری و در صورت پذیرش مقاله، نسبت به تکمیل و ارسال تعهدنامه انتشار مقاله و پرداخت وجه مورد اشاره اقدام نماید *

موارد نگارشي مهم

- در رابط با برخي علائم نگارشي، قبل از نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول، دونقطه، علامت سؤال، علامت تعجب و ... نیازی به فاصله نیست، اما بعد از این علائم باید یک فاصله گذاشته شود. هنگام استفاده از پرانتز، قبل از باز شدن پرانتز و بعد از بسته شدن پرانتز از فاصله استفاده كنيد، كلمه داخل پرانتز بدون فاصله به پرانتز مي‎چسبد. به‎جای استفاده از علامت (%) نيز در متن از کلمه درصد استفاده کنید. مانند : 5‎درصد

- برای نوشتن کلمات مرکب یا بعضی افعال و واژگان مشابه از نیم ­فاصله استفاده شود (برای مثال، انسان‎ها، می‎رود، تصمیم‎گیری، اندازه‎گیری، بهره‎مند، منطقه‎ای، همان‎گونه، سرمايه­ گذاران، شركت ­ها  كليه كلماتي كه با "مي" و "ها" جمع بسته مي­ شوند). [برای مثال، می خواهم (غلط)،‌ ميخواهم (غلط) و می‎خواهم (درست) مي­ باشد]. برای ایجاد نیم ­فاصله در نرم ­افزار word می‎توانید از (ctrl + shift + 2) يا (shift + space) یا (ctrl + -) استفاده کنید (بسته به نوع ویندوز یکی از موارد عمل می‎کند).